Jomsborgo paslaptys: Wolino saloje pradedamas tarptautinis archeologinis projektas

europa

2025–2027 m. Danijos ir Lenkijos mokslininkai pradeda unikalų tyrimą Baltijos regione Wolino saloje, Lenkijoje. 2025 metų pavasarį vienoje istoriškai paslaptingiausių vietovių Baltijos jūros regione pradedamas ambicingas tarptautinis archeologinis projektas. Aarhuso universitetas iš Danijos kartu su Lenkijos mokslų akademijos Archeologijos institutu sieks išsiaiškinti, ar būtent čia galėjo stovėti legendinis vikingų miestas Jomsborgas.

Pasak istorikų, Jomsborgas – tai tvirtovė, minima skandinavų sagose ir kronikose, susijusi su garsiaisiais Jomsvikingais – elitine, griežtą garbės kodeksą turėjusia vikingų kariauna. Nors apie Jomsborgą pasakojama daugybė legendų, iki šiol nėra mokslinio sutarimo dėl jo buvimo vietos. Wolino sala laikoma viena pagrindinių kandidatų.

Tikslas – perrašyti Baltijos istoriją

Projekto tikslas – ištirti senovinį Wolino uostą ir aptikti IX–XI a. laikotarpio materialinius įrodymus, liudijančius apie miesto karinę, prekybinę ir kultūrinę svarbą vikingų epochoje. Archeologai tikisi rasti: ginklų, papuošalų, įrankių, gyvenviečių pamatų, uosto infrastruktūros liekanų, laivų konstrukcijų fragmentų, kontaktų tarp skandinavų ir slavų įrodymų.

„Tai ne tik kasinėjimai – tai galimybė iš esmės perrašyti regiono istoriją“, – teigia projekto vadovas, profesorius Søren M. Jensen iš Aarhuso universiteto.

Ne tik mokslui, bet ir
visuomenei

Projektas bus atviras ne tik akademinei bendruomenei. Numatyti renginiai ir edukacinės veiklos, įtrauksiantys ir vietos bendruomenę, ir turistus: atviros archeologijos dienos, kurių metu lankytojai galės stebėti kasinėjimų eigą, teminės parodos Wolino muziejuje ir kituose regiono kultūros centruose, edukacinės programos mokykloms bei universitetams.

„Siekis – ne tik atrasti, bet ir dalintis atradimais“, – pabrėžia Lenkijos mokslų akademijos atstovė dr. Elżbieta Kaczmarek.

Europinio masto
bendradarbiavimas

Projektas remiamas iš Europos Sąjungos kultūros ir mokslo programų. Jame taikomos moderniausios tyrimų technologijos – nuo geofizinių skenavimų iki 3D kartografijos. Skirtingų šalių ekspertų bendradarbiavimas laikomas pavyzdiniu.

„Tai puikus pavyzdys, kaip bendri Europos tyrimai gali iškelti į paviršių bendrą praeitį“, – teigia ES kultūros politikos skyrius.

Legenda atgyja

Anot legendos, Jomsborgas buvo ne tik prekybos centras, bet ir galinga karinė bazė. Jis aprašytas kaip miestas su tvirtovėmis, didžiule prieplauka ir profesionaliais samdomais kariais. Skandinavų šaltiniuose jis minimas greta tokių vietovių kaip Hedeby ar Birka – svarbiausių vikingų laikotarpio centrų. Jei archeologiniai įrodymai patvirtins Jomsborgo buvimą Wolino saloje, tai gali tapti vienu didžiausių istorinių atradimų Baltijos regione per pastaruosius dešimtmečius.

www.europospulsas.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close