Lietuvoje sertifikuotas NATO perdislokuojamas ryšių modulis

Birželio 19 d. sertifikuotas Lietuvos karių pagrindu suformuotas Perdislokuojamojo ryšių ir informacinių sistemų modulis D (PRISM D). Modulis sertifikuotas po savaitę trukusių tarptautinių pratybų „Steadfast Cobalt“ ir yra pasirengęs vykdyti ryšių paramą NATO operacijoms, misijoms ir pratyboms.
„Daugiau nei prieš trejus metus prasidėjęs pasirengimo procesas pagaliau oficialiai pabaigtas ir įvertintas. Džiaugiuosi, kad šis Lietuvos karių pagrindu suformuotas padalinys sertifikuotas ir jau kitais metais pradės budėjimą NATO greitojo reagavimo pajėgų sudėtyje“, – pratybų uždarymo ceremonijos metu apibendrino Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo J6 valdybos viršininkas pulkininkas leitenantas Rimas Kazlauskas.
Sertifikavimo pratybų metu PRISM D personalas gavo įsakymą išskleisti modulį ir užtikrinti ryšį tarp perdislokuotų NATO pajėgų operacijos rajone ir NATO vyriausiosios sąjungininkų pajėgų Europoje vadavietės (angl. trump. SHAPE). Šis ryšių modulis veikia NATO ryšių bataliono sudėtyje ir gali užtikrinti įvairaus tipo slapto ir neslapto ryšio paslaugas.
„Mūsų karius vertino Prancūzijos, Čekijos, Lenkijos, Ispanijos, Turkijos, Vengrijos ir Slovakijos kariai. Jautėme didelę atsakomybę, tačiau sukaupta patirtis tarptautiniuose kursuose bei operacijose Afganistane, Turkijoje, Kosove užtikrino, kad Lietuvos kariai keliamas užduotis vykdė pagal reikalavimus ir buvo sėkmingai sertifikuoti“, – sakė PRISM D vadas kapitonas Aivaras Ramanauskas. Pratybose dalyvavusius Lietuvos karius pasveikino ir jas stebėti atvykęs 3-ojo NATO ryšių bataliono, kuriam priskirtas modulis, vado pavaduotojas majoras Pawel Szymanski.
PRISM yra vienintelis Lietuvos kariuomenės kuopos dydžio vienetas, kuris yra nuolat priskirtas prie NATO pajėgų, kurias, išskyrus Aljanso šalių karines pajėgas, sudaro trys ryšių batalionai. Lietuvių pagrindu sudarytas PRISM D yra pavaldus 3-ąjam NATO ryšių batalionui, kurio vadavietė yra Lenkijoje. Šio modulio personalo pagrindą sudaro apie 50 karių – nuo palydovinio ryšio specialistų iki transporto priemonių technikų.
Pagrindinis Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono struktūroje esančio Perdislokuojamojo ryšių ir informacinių sistemų modulio uždavinys – teikti mobiliąją vadovavimo ir valdymo proceso paramą ryšių ir informacinėmis sistemomis NATO laikinosioms arba perdislokuojamoms vadavietėms, taip sujungiant Lietuvos karinių vienetų ryšių ir informacines sistemas su NATO partnerių ryšių ir informacinėmis sistemomis tarptautinių operacijų metu.