Antikorupcinis švietimas – raktas į nekorumpuotą visuomenę

???????????

Artėjant gruodžio 9 dienai, kuomet visame pasaulyje yra minima Jungtinių Tautų paskelbta Tarptautinė antikorupcijos diena, norėtųsi dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į korupciją ir paskatinti žmones su ja nesitaikstyti.

Šiandien korupcija sugeba prasiskverbti į įvairias valstybines institucijas, politiką, privatų sektorių, o kartais įgyja ir tarptautinį pobūdį. Korupcija daro neigiamą įtaką šalies ekonomikos plėtrai, trukdo laisvai bei sąžiningai konkurencijai, blogina prekių ir paslaugų kokybę, sukelia žmonėms nesaugumo jausmą, griauna gyventojų pasitikėjimą valstybinėmis institucijomis, o taip pat – ir pačia valstybe.

Pagal korupcijos suvokimo indeksą, kurį kasmet skelbia tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Transparency International„ šiais metais Lietuvai skirti 57 balai iš 100 galimų ir 43 vieta 177 šalių sąraše. 2012 metais Lietuva gavo 54 balus ir užėmė 48 vietą iš 176 valstybių. Tarp pasaulio valstybių pakilome net per penkias vietas į geresnę poziciją.  Pagal šį indeksą pirmaujančias vietas visada užima Danija, Naujoji Zelandija.

Dar viena atliekama visuomenės apklausa – „Lietuvos korupcijos žemėlapis“ atskleidžia konkretesnį vaizdą apie korupcijos lygį valstybėje ir leidžia daryti tam tikras išvadas. Rezultatai rodo, kad vis daugiau žmonių supranta šio socialinio reiškinio daromą žalą, suvokia kad tai yra blogis griaunantis ne tik valstybės pamatus, bet darantis įtaką kiekvienam iš mūsų. Pagal tyrimą, pastebimai sumažėjo žmonių kurie spręsdami savo problemas ryžtųsi duoti kyšį, tačiau pasirengusių susimokėti, vis dar yra pakankamai daug. Prireikus kyšį duotų: 35 proc. valstybės tarnautojų , 40 proc. verslininkų,  57 proc. gyventojų.

Analizuojant korupcijos fenomeną ir ieškant kaltųjų, kodėl gi šis reiškinys vis dar nepažabotas, visuomenės akys nukrypsta į valdžios bei teisėsaugos institucijas, o labiausiai į Specialiųjų tyrimų tarnybą, kurios vienas iš tikslų yra greitai, išsamiai ir teisėtai atskleisti korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Tačiau didelė dalis visuomenės nežino, jog norint pažaboti šį reiškinį, be baudžiamojo persekiojimo būtina vykdyti korupcijos prevenciją bei antikorupcinį visuomenės švietimą.

Antikorupcinė kultūra mūsų šalyje dar tik formuojasi – Specialiųjų tyrimų tarnybos iniciatyva antikorupcinis švietimas pamažu įgyvendinamas mokymo įstaigose ugdant jaunimą, šviečiami valstybės tarnautojai. Tarnybos pareigūnai, per metus perskaito apie 100 antikorupcinių paskaitų valstybės tarnautojams, rengia ir patys dalyvauja konferencijose bei seminaruose.

Patirtis rodo, kad sunkiausiai švietimui pasiduoda vyresnioji karta, ji sunkiai atsikrato sovietmečio palikimo, kuomet reikalai valstybinėse institucijose buvo tvarkomi per pažintis arba už paslaugas susimokant smulkiomis dovanėlėmis ar vokeliais. Žvelgiant į ateitį, Specialiųjų tyrimų tarnybos veikla šioje srityje labiausiai yra nukreikta į Lietuvos jaunimą. Siekiant ugdyti jaunimo antikorupcines nuostatas, skatinti kritiškai mąstyti ir aktyviai domėtis savo kaip piliečio, valstybės ir pasaulio situacija, Specialiųjų tyrimų tarnybos iniciatyva kasmet Tarptautinės antikorupcinės dienos proga yra organizuojami įvairūs renginiai moksleiviams – piešinių, plakatų konkursai, debatai, diskusijos,  šią dieną pamini vis daugiau Lietuvos aukštųjų mokyklų. Bet ar to pakanka?

“Transparency International“ atliktas Lietuvos jaunimo sąžiningumo tyrimas parodė, kad nesąžiningas elgesys mokyklose bei universitetuose yra sutinkamas gana dažnai. Jaunimas mano, kad jie šioje kovoje nieko pakeisti negali, jie jaučiasi tarytum žuvys patekusios į tinklą, t. y. į suaugusiųjų pasaulį, kuriame norėdami ko nors pasiekti privalo paklusti egzistuojančioms taisyklėms. Dar blogiau, sąžiningas ir aktyvus jaunimas Lietuvoje neranda terpės kurioje galėtų save realizuoti ir ryžtasi laimės ieškoti svetur.

Antikorupcinis visuomenės švietimas nėra vien Specialiųjų tyrimų tarnybos darbas, šią Korupcijos prevencijos įstatyme numatytą priemonę turi įgyvendinti visos valstybės bei savivaldybių įstaigos. Todėl norėtųsi priminti jog – antikorupcinis visuomenės švietimas turi būti vykdomas visų tipų ir lygių švietimo įstaigose kaip neatsiejama visuomenės švietimo dalis siekiant puoselėti asmens dorovę, ugdyti pilietiškumą, asmens teisių ir pareigų visuomenei, Lietuvos valstybei sampratą ir užtikrinti korupcijos prevencijos tikslų įgyvendinimą.

 

Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnybos

Kauno valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkė

Daina Paštuolienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close