Knygnešio dienos minėjimas Jiezno gimnazijoje

100_9659

  Knygnešys – tai žodis, tiesiogine prasme neišverčiamas į jokią kitą kalbą. Nė viena kita tauta neišgyveno caro valdžios uždraustų knygų platinimo- knygnešystės.

  Kovo 16-ąją-knygnešių karaliaus Jurgio Bielinio gimtadienį – visa Lietuva mini Knygnešio dieną. Juodasis Lietuvos istorijos keturiasdešimtmetis (1864-1904)-Spaudos draudimo laikotarpis ir Knygnešio diena buvo minima ir Jiezno gimnazijoje.

  Mokyklos bibliotekoje-skaitykloje šeštokams vyko integruota pamoka – viktorina ,,Ėjo žmonės, nešini knygomis…‘‘ Pamoką vedė lietuvių kalbos vyr. mokytoja Zita Zencevičienė ir vyr. bibliotekininkė Vitalija Rūdienė. Mokiniai pasidalino į dvi grupes, kurios sudėliojo savo komandų pavadinimus -,,Šviesuoliai‘‘ ir ,,Žiburiukai‘‘, ir bandė juos užrašyti kirilica.( Kirilica-tai vienas iš dviejų senovės slavų raidynų, sukurtas vienuolių Kirilo ir Metodijaus). Lietuviškus žodžius rašyti slaviškai-nelengvas darbas.

  Vėliau mokiniai atsakinėjo į klausimus apie knygnešių veiklą, J.Bielinį, M.Valančių, elementorius, daraktorius, Mažąją Lietuvą, žandarus, ,,Aušrą‘‘, ,,Varpą‘‘ ir kt. Paaiškėjus, kad didžiausias knygnešių ,,išdavikas‘‘ buvo sniegas, šeštokai dalyvavo estafetėje ,,Nepalik pėdsakų“.

  Vaikai, dirbdami komandomis, prisiminė, kas ir kaip Spaudos draudimo laikotarpiu rūpinosi knygų spausdinimu ir platinimu, kaip mūsų senoliai gynė savo kalbą ir knygą. Renginyje šeštokai mokėsi ne tik klausyti, bet ir išgirsti, ne tik žiūrėti, bet ir matyti, išgyveno empatijos jausmą., kuomet teko rašyti kirilica, praturtino savo žodyną keliais naujais žodžiais. Galiausiai raštu išsakė savo nuomonę apie pamoką.

 

  Lietuvių kalbos vyr. mokytoja Zita Zencevičienė,

  Vyr. bibliotekininkė Vitalija Rūdienė

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close