Naujai išrinktame Lietuvos Respublikos Seime dirba partijos „Tvarka ir teisingumas“ Prienų skyriaus pirmininkas Vytautas Kamblevičius. Su LR Seimo nariu kalbamės apie pirmuosius nuveiktus darbus, ateities perspektyvas.   

 

Nuo rinkimų į Seimą praėjo keletas mėnesių. Papasakokite, kaip Jums sekasi.

Darbai įsibėgėja, manau, kad sekasi gerai. Esu Kaimo reikalų komiteto narys, Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininko pavaduotojas, Peticijų komisijos, Parlamentinių grupių narys, frakcijos ,,Tvarka ir teisingumas“ seniūno pavaduotojas.

Esate Kaimo reikalų komiteto narys. Kokius klausimus svarstėte Seimo rudens sesijos metu?

Pirmosios rudens sesijos metu Kaimo reikalų komitetas aptarė piliečių nuosavybės teisių į žemę atkūrimo klausimus, žemės reformos aktualijas. Išklausius Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės žemės tarnybos atstovų informaciją, atkreiptas dėmesys į žemės grąžinimo miestuose atsilikimą (kaime atkurtos nuosavybės teisės į beveik 99 proc. nuo piliečių prašymuose nurodyto ploto, o mieste – 79 proc.).

Taip pat komitetas apsvarstė Žemės ūkio ministerijos atstovųinformaciją apie žuvininkystės sektoriui 2007-2013 metams skirtų lėšų įsisavinimo aktualijas ir Bendrosios žuvininkystės politikos 2014-2020 metų finansinę perspektyvą. Įvertinęs žuvininkystės sektoriaus socialinių partnerių poziciją dėl šiam sektoriui skirtų lėšų paskirstymo ir įsisavinimo, komitetas sudarė darbo grupę šioms problemoms nagrinėti.

Komitete išklausyta ir Žemės ūkio ministerijosinformacija apie papildomas tiesiogines nacionalines išmokas, susitikta ir su Nacionalinės mokėjimų agentūros vadovais, kurie patikino, jog su žemdirbiais bus atsiskaityta iki kovo pirmos dienos.

Komitete svarstėte Lietuvos Respublikos 2013 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą. Kokia Jūsų pozicija?

Noriu akcentuoti, jog žemės ūkiui bei papildomoms nacionalinėms išmokoms skirta 75 mln. Lt asignavimų. Džiaugiuosi, kad pavyko įtikinti Vyriausybę perskirstyti 38 mln. Lt. Manau, kad šis finansavimas leis užtikrinti išmokų už kvotinį pieną mokėjimą, kuris prasideda jau sausio pabaigoje. Išmokos padės bent iš dalies atsigauti pieno ūkiams, kurie yra gana sunkioje finansinėje padėtyje dėl praėjusiais metais drastiškai sumažėjusių pieno supirkimo kainų.

2013 m. svarbūs Lietuvai, nes mūsų šalis pirmininkaus Europos Tarybai. Kokia numatoma Kaimo reikalų komiteto veikla?

Liepos 14-15 d. numatyta ES šalių parlamento narių ir Kaimo reikalų komitetų pirmininkų konferencija tema ,,Bendrosios žemės ūkio politikos reforma“.

Kokie numatomi esminiai darbai?

Labai svarbu, kad sėkmingai baigtųsi derybos dėl naujų žemės ūkio reglamentų, ypač dėl tiesioginių išmokų dydžio.

Neturime pamiršti ir ES bendros žuvininkystės politikos, čia taip pat yra nemažai spręstinų problemų, pradedant paramos įsisavinimo ir baigiant žuvies sugavimo kvotų ar verslinės žvejybos Kauno mariose klausimais.

Įvertinant tai, kad kaimo reikmėms kasmet skiriama daugiau kaip 2 mlrd. Lt ES paramos, dar yra kelių dešimčių milijonų valstybės pagalba, labai svarbu visą šią paramą veiksmingai panaudoti. Manau, neatidėliotinai reikėtų peržiūrėti prioritetus, daugiau dėmesio skirti gyvulininkystės, ekologinio ūkininkavimo, kooperacijos, gamintojų organizacijų, smulkių ir vidutinių ūkių plėtrai.

Dirbote Žemės ūkio viceministru, gerai išmanote Žemės ūkio politiką. Kokie artimiausi planai?

Būtų tikslinga surengti Žemės ūkio, Aplinkos ir Sveikatos ministrų susitikimą ir suderinti principines pozicijas dėl sanitarinių apsaugos zonų poveikio aplinkai vertinimo, aplinkosauginių reikalavimų taikymo, dėl senų apleistų fermų spartesnės rekonstrukcijos galimybių, ūkininkavimo saugomose teritorijose.

Be to, jau reikia imtis konkrečių žingsnių siekiant taisyti padėtį melioracijoje, draudžiant pasėlius, plėtojant biokuro gamybą, panaudojant atsinaujinančius išteklius, gerinant infrastruktūrą, ypač kaimo kelius.

Kokios pačios aktualiausios problemos, kurias reikia spręsti?

Manau, kad pirmiausia reikėtų sudaryti geresnes sąlygas ūkininkams nusipirkti valstybinės žemės, paspartinti žemės konsolidavimą, t. y. žemės sklypų perskirstymą. Vis dar stringa piliečių nuosavybės teisių į žemę atkūrimas miestuose, problematiškas nenaudojamos asmeninio ūkio žemės grąžinimas į rinką. Manau, labai svarbu stiprinti ir žemės ūkio mokslo vaidmenį.

Nuo ko priklauso sėkmingas žemės ūkio problemų sprendimas?

Manau, kad nuo trijų grandžių – komiteto, ministerijos ir žemdirbių savivaldos – sutelkto darbo. Jau kreiptasi į Žemės ūkio rūmus dėl bendradarbiavimo tobulinimo ir stiprinimo. Iki pavasario sesijos tikimasi sulaukti racionalių pasiūlymų.

Kokius klausimus numatyta svarstyti pavasario sesijoje?

Pavasario sesijoje ketinama svarstyti atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo pakeitimo projektą, už kurio parengimą atsakingas esu aš. Taip pat reikės išnagrinėti PVM lengvatų taikymo galimybes kai kuriems maisto produktams, pakoreguoti Žemės mokesčio įstatymą bei daugelis kitų klausimų.

 

Diana Krilavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close