Aukštesniojo lygmens mąstymo gebėjimų ugdymas – iššūkis mokytojui

Dvidešimt pirmame amžiuje akcentuojant naujus mokymosi poreikius, šalies švietimo sistemai keliami ambicingi tikslai – suteikti visiems besimokantiems daugiau galimybių įgyti žinių, įgūdžių ir nuostatų, kurių reikia norint sėkmingai veikti žinių visuomenėje. Būti šalia besimokančiųjų ir mokančių, skatinti kurti naujas ir veiksmingas mokymo(si) strategijas, padedančias geriau suvokti mokomąjį dalyką, ugdyti savarankiško mokymosi ir mąstymo įgūdžius – bene svarbiausi šiandienos švietimo institucijų, tarp jų ir Prienų švietimo centro, tikslai ir uždaviniai.
Jau antrus mokslo metus iš eilės rajono mokytojų metodinės veiklos prioritetas yra aukštesniojo lygmens mąstymo gebėjimų (AMG) ugdymas. Šių tikslų reikia siekti nuolatos, visiems kartu: mokytojai ne tik skatinami taikyti AMG ugdymo metodus savo kasdieniame darbe, bet ir dalintis patirtimi metodinėse grupėse, būreliuose, organizuojamose konferencijose. Reikia priminti, jog ir pagrindiniuose nacionaliniuose strateginiuose dokumentuose deklaruojama, kad ateityje didžiausią įtaką šalies raidai turės Lietuvos piliečių kultūros, mąstymo, elgsenos pokyčiai ir visuomenėje vyraujančios vertybės, todėl vaizduotė, kūrybingumas, kritinis mąstymas vertinami kaip svarbūs šalies ištekliai, ugdomi nuo mažens visą gyvenimą.
Mokytojų metodinių darbų paroda „Aukštesnio lygmens mąstymo gebėjimų ugdymas“, kuri vyksta šiuo metu Prienų švietimo centre, – tai laikmečio padiktuotų ir nuoseklus savo nustatytų prioritetų įgyvendinimas. „Džiaugiamės, kad sulaukėme darbų, kuriuose pateikti AMG ugdymo pamokoje principai ir mokymo būdai, remiamasi problemų sprendimo bei mąstymo strategijomis, kad mokytojų metodiniai darbai aktualūs ir svarbūs. Norėtųsi, kad parodoje pateikti darbai vėliau kažkur nenugultų, kad juos pamatytų bei pasinaudotų kuo daugiau mokytojų, nes ši tema labai aktuali“, – sakė Švietimo centro direktorė Danutė Stankevičienė.
Šiais metais parodai buvo pateikta ir vertinta 43 darbai: 4 integruoti keleto dalykų darbai, pradinio ugdymo – 16, kalbų – 6, gamtos mokslų – 3, socialinių mokslų – 5, matematikos, informacinių technologijų – 3, menų – 4, specialiojo ugdymo dalykų – 2.
Vertinamus darbus komisija analizavo pagal susitartus kriterijus: ar darbas atitinka parodos temą, kiek giliai ir plačiai paliesta tema, ar tema nagrinėjama nuosekliai, tikslingai. Taip pat atsižvelgta į darbo pateikimo kokybę, jo universalumą, t. y. ar kiti mokytojai galėtų naudotis tokiu darbu, iš jo pasimokyti. „Komisijos narių nuomone, buvo pateikta puikių darbų. Jie nuoseklūs, metodiškai pagrįsti, rodo mokytojo gilų supratimą ir nuoseklų darbą ugdant AMG. Tai rodo, kad turime mokytojų, iš kurių galime mokytis. Jų patirtimi verta dalintis ne tik rajone, bet ir respublikoje“, – pabrėžė Švietimo centro vadovė.
Vertinimo komisija, kurią sudarė mokytojai ekspertai, atrinko aštuonis pačius geriausius metodinius darbus, labiausiai atitikusius vertinimo kriterijus. Šių metodinių darbų autoriai parodos atidarymo metu, vasario 18 d., buvo apdovanoti Švietimo skyriaus vedėjo Rimvydas Zailsko padėkos raštais.
Geriausiais įvertinti darbai ir jų autoriai: „Ekonomika 9 klasėje“. Ekonomika, Rasa Noreikienė, Stakliškių gimnazija; „Mąstymo žemėlapių taikymo galimybės“. Pradinis ugdymas, Janina Pranskevičienė, Prienų „Ąžuolo“ progimnazija; „Į kelionę“. Lietuvių k., Lina Venclovaitė, Prienų „Ąžuolo“ progimnazija; „Problemų sprendimo strategijos analizuojant tekstus lietuvių kalbos pamokose 3–4 klasėse“. Pradinis ugdymas, Daiva Bunevičienė, Pakuonio pagrindinė mokykla; „Dinaminė schema „Metų ratas“. Specialusis ugdymas, Vida Petrulionienė, Prienų „Revuonos“ pagrindinė mokykla; „Istorijos pamoka 10 klasei „A. Smetonos laikų Lietuva“. Istorija, Asta Lasatienė, Sigita Kazlauskaitė, Prienų „Revuonos“ pagrindinė mokykla; „Mąstymo žemėlapių taikymas ugdant aukštesniojo lygmens mokinių mąstymo žemėlapius“. Integruoti dalykai, Eglė Urbanienė, Aldutė Klimavičienė, Išlaužo pagrindinė mokykla; „AMG ugdymo istorijos pamokose pavyzdžiai“. Istorija, Vilija Juodsnukienė, Prienų „Žiburio“ gimnazija. Prienų „Žiburio“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos ekspertės Levutės Karčiauskienės pateikti darbai (jie ruošti pagal UPC reikalavimus) įvertinti atskira nominacija.
Po apdovanojimų komisijos nariai pasidalino tam tikrai pastebėjimais, kurie turėtų praversti ateičiai. Jų teigimu, atrinkti darbus būtų buvę lengviau, jei iš anksto būtų pateikti konkretūs vertinimo ar reikalavimų kriterijai, kuriuos darbų autoriai turėtų laiko išanalizuoti. Taip pat pastebėta, kad mokytojai galėtų būti dar aktyvesni ir pateikti dar daugiau metodinių darbų. Iš didesnio kiekio būtų galima numatyti tendencijas, ko mokytojams reikia šiandien, kuriose srityse jie stiprūs, kurios sritys yra tobulintinos.
Po parodos, sakė Švietimo centro direktorė, bus siūloma aptarti darbus atskirų dalykų mokytojų metodiniuose būreliuose, rekomenduojama pritaikyti pamokose konkrečius metodus, kurie ugdo aukštesniojo lygmens mąstymo gebėjimus.
Šiais metais taip pat planuojama surengti konferenciją, kurios metu bus dar labiau gilinamasi į AMG ugdymo temą, apžvelgiama, kokie rezultatai pasiekti per metus, kas įgyvendinta ir numatyti tolimesnius uždavinius.