Draugystės juosta per Greimų tiltą sujungs Suvalkijos ir Dzūkijos regionus

DSC_1637

2015-ieji metai paskelbti Etnografinių regionų metais, kuriems skirtų renginių, populiarinančių etnokultūrines regionų tradicijas, gausu visoje Lietuvoje. Gražia iniciatyva Etnografinių regionų metus pamini Prienų krašto muziejus, kviesdamas prie jos prisijungti visas Prienų rajono savivaldybės ugdymo įstaigas. Ši puiki iniciatyva – tai 227 metrų vytinė juosta, Greimų tiltu – simboliniu draugystės tiltu per Nemuną sujungsianti Suvalkiją ir Dzūkiją – du etnografinius regionus ir juose gyvenančius Prienų rajono savivaldybės žmones.

 

Kaip sakė muziejaus direktorė Lolita Batutienė ir renginyje dalyvavęs Prienų rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Rimvydas Zailskas, idėją prisidėti prie muziejininkų projekto, suprasdami jo misijos prasmę, palaikė visos rajono bendrojo lavinimo ir meno mokyklos. Taigi juostą vys ne tik mokytojai, bet ir mokiniai, ir galbūt visa mokyklos bendruomenė.

Gegužės 21 d. dalis mokyklų atstovų susirinko Prienų krašto muziejuje, kur edukacinės valandėlės metu mokėsi vyti juostas – nuo siūlų užmetimo ant specialių kaladėlių iki vijimo seniausiu juostų audimo būdu. Edukacinę pamoką mokytojams iš Prienų „Revuonos“, Skriaudžių, Šilavoto, Pakuonio, Balbieriškio, Naujosios Ūtos, Išlaužo pagrindinių mokyklų, Veiverių T. Žilinsko, Jiezno, Stakliškių gimnazijų, „Ąžuolo“ progimnazijos ir daliai progimnazijos mokinukų vedė Prienų krašto muziejaus darbuotoja, šio amato tradicijų puoselėtoja Marija Šniokienė. Pasak Marijos, juostų audimo būdų yra daugybė, o vijimas – pats seniausias, atgaivintas tautodailininkės Birutės Janavičienės, kuri 1999 metais, talkinant etnografiniam ansambliui bei laidos televizijos studijoje žiūrovams, išaudė 326 m ilgio juostą, ir tai buvo Televizijos bokšto aukščio juosta.

Pasak muziejininkų, iš atskirų juostelių suvytai 227 metrų tautinių spalvų juostai per Greimų tiltą prireiks apie 25 kilogramų siūlų, arti 100 medinių kaladėlių siūlams apmesti. Siūlai pirkti iš projektinių lėšų, o kaladėles pagamino Marijos Šniokienės vyras Pranas. Akcija tęsis maždaug iki spalio pabaigos. Per šį laikotarpį kiekvienas dalyvis (mokykla, bendruomenė) turėtų išausti apytiksliai po 5 m juostos. Kadangi 227 metrų juostai nuvyti reikėtų 44 dalyvių, muziejininkai sakė norintys, kad kitame etape į akciją įsijungtų bibliotekos, kultūros įstaigos. Būtų džiugu, jeigu prie akcijos prisidėtų ir Birštono krašto atstovai.

Muziejininkai turi ir penkerių metų planą, kaip ruošis artėjančiam Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo 100 metų jubiliejui. Prienų krašto muziejaus kilnojamomis audimo staklėmis pradėta austi 10 metrų ilgio trispalvė (kiekvienam šimtmečiui po metrą), kurią ketinama nuausti iki 2018 metų.

2013 metais pradėta austi juosta pirmaisiais metais pabuvojo Vilniuje, Mokyklų mugėje, ten prie juostos audimo staklių buvo prisėdusi ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, taip pat praėjusiais metais – Suvalkuose, kur juostą audė vietos lietuviai.

Kadangi Etnografinių regionų metų tikslas – telkti visus Lietuvos etnografinius regionus, todėl prisidėti prie juostos per Greimų tiltą vijimo ir juostos, skirtos Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio jubiliejui, audimo akcijų kviečiami visi Prienų krašto gyventojai. Jie tai galės padaryti jau šį savaitgalį – gegužės 30 d. vyksiančios Prienų rajoninės dainų ir šokių šventės metu. Ir visi, atvykstantys į Prienų krašto muziejų, turi galimybę įsirašyti į šio krašto istoriją – įausti savo gijas, savo mintis ir palinkėjimus Lietuvai jos 100 metų nepriklausomybės jubiliejaus proga.

DSC_1637

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close