Menų akademija – galimybė tobulėti ir mėgautis

Sekmadienio vakarą Birštono kurhauze nuskambėjo paskutiniai „Birštono vasaros menų akademijos 2014“ fortepijono stygų skambesiai bei užburiantys dainininkų balsai. Baigiamasis koncertas ne tik nudžiugino klausytojus, bet ir paskatino prisiminti visą dešimt dienų trukusį menų maratoną.
>>> Akademijos nuotraukų albumas čia <<<
Net dešimt dienų Birštono kurorte viešėję garsūs muzikantai, pianistai, aktoriai, šokėjai, dainininkai klausytojams padovanojo ne tik dalelę savęs, bet ir galimybę tobulėti atvirose pamokose, gauti puikių specialistų patarimų.
Kiekvieną Birštono vasaros menų akademijos vakarą jos dalyviai ir svečiai žiūrovams bei klausytojams dovanojo po įspūdingą pasirodymą.
Birštono vasaros menų akademijos atidarymo koncertas buvo skirtas prof. Vladimiro Prudnikovo jubiliejui. Jame visus stebino nuostabūs ir žaismingi paties V. Prudnikovo ir jo dukters Ievos Prudnikovaitės balsai. Šeimyninį duetą papildė ir jam akompanavo V. Prudnikovo žmona – pianistė prof. Nijolė Ralytė.
Antrąjį vakarą paklausyti klavišinių ir perkusinių instrumentų sąskambio pakvietė prof. Viačeslavas Ganelinas ir Arkadijus Gotesmanas. Muzikos virtuozai stebino trykštančia energija ir jų instrumentų skambesiais. Ir jų, ir klausytojų veiduose švytėjo mėgavimasis iš širdies besiliejančia muzika.
Dar didesnio susidomėjimo sulaukė teatralizuotų koncertų ciklas „Tarp natų“. Šiuose koncertuose akademijos dalyviai tapo ne tik įvairiais instrumentais grojančiais atlikėjais, bet ir aktoriais. Atlikėjai į sceną žengė iš orkestro duobės. Nuostabų muzikos ir choreografijos reginį sukūrė „Arfos glissando“. Žiūrovams fleitos garsus padovanojo Vita Marija Daunytė, arfos stygas subtiliai kliudė Joanos Daunytės pirštai. Merginų muzikavimą papildė šokis. Dar šumerų laikais žmonių širdis linksminusią ir graudinusią arfą pakeitė violončelininkų trio Domas Jakštas, Tomas Ramančiūnas ir Tomas Šatas, o jiems kontrabosu pritarė Dainius Rudvalis. Styginių kvartetas „Bass Arco“ kartu su aktoriumi Petru Venslovu ir šokėjomis žiūrovams padovanojo lietuvišką „Madrigalą Donelaičiui“.
Teatralizuotų koncertų ciklą tęsė milijonus metų prieš mūsų erą nukeliančios „Passione Amorosa“. Ne vieną žiūrovą nusišypsoti ir nusijuokti privertė smuikininkė Rūta Lipinaitytė, kontrabosų stygas liečiantys D. Rudvalis ir Donatas Bagurskas bei fortepijonu skambinanti Indrė Baikštytė. Kitą vakarą vokalistės Julija Karaliūnaitė (sopranas) ir Marta Lukošiūtė (mecosopranas) kartu su fortepijonu skambinančia Rūta Blaškyte įkūnijo „Romantinius prancūzų operos personažus“. Dainininkių balsus papildė daugybė scenoje paslėptų ginklų ir skirtingo temperamentų moterų meilės jausmas.
Kardus, durklus ir kirvius pakeitė tikroji ir baisiausia karo grėsmė, apie kurią net pati Birštono vasaros menų akademiją organizuojančios Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė kalbėjo tyliai. Styginių kvarteto „Mettis“ smuikininkai Kostas Tumosa ir Bernardas Petrauskas, altininkas Karolis Rudokas bei violončelininkas Rokas Vaitkevičius atgaivino ir klausytojams suteikė galimybę išgirsti Bela Bartoko bei Dmitrijaus Šostakovičiaus abiejų pasaulinių karų metais kurtą muziką. Pasaulį sukrėtusius įvykius ne mažiau pabrėžė scenos dekoracijos, scenografija bei „apkasų“ fone išnyrančios dokumentinės vaizdo ištraukos.
Paskutinis „Tarp natų“ koncertas dovanojo ramybę ir grožį. „Affetti Musicali“ muziką galima pamatyti ir užuosti. Gėlėmis ir tiuliu spindintys trio „Chiaroscuro“ dovanojo puikų balsų ir klavesino skambesių derinį bei į Birštono kultūros centrą atnešė baroko vėjo dvelksmą. Vokalistei Rūtai Vosyliūtei išilgine fleita pritarė Ieva Baublytė, o klavesinu – Vilimas Norkūnas. Scenografės Paulina Nešukaitytė ir Vita Eidimtaitė pasistengė, kad scenoje netrūktų gėlių, o kostiumų dailininkės Simona Finkelšteinaitė ir Julija Charsika atlikėjų kostiumams sunaudojo net 60 metrų tiulio. Žiūrovus stebino už atlikėjų spindinti siena, kurioje Pijus Balkaitis ir Kazimieras Šalčiūnas atgaivino barokinius paveikslus – juose sutūpę angelai iš tiesų pradėjo skraidyti.
Šio koncertinio ciklo programų režisierė Marija Simona Šimulynaitė ir nemaža pagalbininkų komanda iš tikrųjų pasistengė. Visiems atlikėjams gelbėjo savo šokio judesiais užburiančios Irina Nazarenko ir Vesta Gineitytė.
Kiekvieną vakarą, po vakarinių koncertų, žiūrovai skubėdavo ir į „Eglės“ sanatoriją. Čia juos pasitikdavo „Vakaro serenados“, kuriose kiekvienas sanatorijos gyventojas, birštonietis ar kurorto svečias prie kavos puodelio galėdavo pasiklausyti Birštono menų akademijos dalyvių kūrybiškumo, ko šie išmoko ir ką spėjo patobulinti per šias greitai pralėkusias dienas.
Tačiau šie koncertai – tik dalis visos akademijos. Kiekvieną rytą iki pat karštos popietės akademijos dalyviams atviras meistriškumo pamokas vedė Almas Švilpa, prof. V. Prudnikovas, prof. N. Ralytė, doc. Gabrielius Alekna, prof. Jerome Lowenthal. O popietėmis, į susitikimus kvietė Nika Puteikienė, muzikologė Vera Badjanova bei dirigentas Modestas Pitrėnas. Šiuose susitikimuose buvo galima daugiau sužinoti apie muziką, jos istoriją, įvaizdį arba išskirtinius muzikos pasaulio atstovų pasirodymus.
Paskutinį vakarą visi Birštono vasaros menų akademijoje pasisėmusieji žinių pristatė savo atliekamus kūrinius. Jų pasirodymus vainikavo dėstytojų Gabrieliaus Aleknos ir Jerome Lowenthal fortepijonu atlikti G. Faure „Bairoito paveiksliukai“.
Pasak organizatorių, šių metų Birštono akademija netgi pranoko lūkesčius. Jau antrą kartą Birštone Lietuvos muzikų sąjungos organizuotoje akademijoje dalyvavo ne visi norintieji. Jų šiemet buvo itin daug, todėl galimybę dalyvauti gavo ne visi. Nudžiugino ir žiūrovų skaičius. Nors Birštono kultūros centro bei kurhauzo salės nebuvo sausakimšos, tačiau į kai kuriuos koncertus žiūrovų susirinkdavo gana gausiai.
Menų akademijos renginių nepraleido progos pažiūrėti ir Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė. Su jos pagalba atlikėjai galėjo surengti tikrą renesansą Birštono kurorto kultūroje. Prie to nemažai prisidėjo ir Birštono kultūros centro direktorius Zigmas Vileikis.
Ne vieną suvilioję kūriniai ir atlikėjai išvyksta neilgam. Puikiai praėjusi Birštono vasaros menų akademija, ko gero, grįš į kurortą ir kitą vasarą.