Nepasiturintiesiems aukojo per 1000 gyventojų
Praėjusį savaitgalį, balandžio 12-13 dienomis, Prienų rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, vyko pavasarinė „Maisto banko“ akcija. Akcijoje šiemet dalyvavo trys socialinės organizacijos: Prienų bendruomenės vaikų dienos užimtumo centras, Prienų socialinių paslaugų centras ir Nemajūnų dienos centras. Akciją remiančiuose prekybos centruose „Maxima“ ir „Iki Cento“ Prienuose, Birštone ir Jiezne pirkėjus pasitiko per 100 savanorių, kurie prašė žmonių paaukoti maisto skurdžiau gyvenantiesiems.
Ši labdaringa akcija rengiama jau penkioliktą kartą. Šiemet vykdant „Maisto banko“ akciją Lietuvoje savo pajėgas sujungė 282 nepasiturinčiaisiais besirūpinančios organizacijos. Maistas nepasiturintiesiems buvo renkamas visoje šalyje – akcija apėmė 62 miestus, 342 „Maxima“, „Iki“ ir „Rimi“ parduotuves. Pirkėjus pasitiko daugiau nei 6 000 savanorių.
Tarp šių savanorių – daugiau nei 100 Prienų rajono savanorių, kurie yra pavyzdys, kaip reikia rūpintis savo gimtuoju kraštu. „Maisto banko“ suteikta parama padeda skleistis gražiai ir prasmingai veiklai, kurioje vieniši, neįgalieji, vaikai ir šeimos randa pagalbą, šilumą, dvasinę ramybę, nors trumpam gali atitrūkti nuo nevilties ir gyvenimo rutinos.
Džiugu, kad šiais metais pirmą kartą prie „Maisto banko“ akcijos prisijungė ir Nemajūnų dienos centras (direktorė Irena Joana Šliaužienė), Prienų sveikos gyvensenos klubo „Versmenė“ (pirmininkė Leonora Kalantienė) nariai, didelis būrys rajono mokyklų mokinių, jaunimo atstovų, jau ne pirmą kartą – keletas Prienų rajono savivaldybės administracijos darbuotojų. Nepaisant to, kur žmogus dirba, kokias pareigas užima, svarbu, kad savanoriai turėtų panašias vertybes, prioritetus, požiūrį į neatlygintiną, savanorišką darbą. Tai juos ir jungia.
Panašiai galvoja ir aukojantieji. Dauguma akcijoje paaukojusių maisto produktų ir kitų prekių žmonių buvo įsitikinę, kad aukai išleisti pinigai yra išleisti prasmingai.
Organizacijos dėkoja visiems talkinusiems savanoriams
„Pirmoji pavasarinės akcijos „Maisto bankas“ diena Prienuose praėjo sėkmingai ir sklandžiai. Labai džiaugiamės, kad geros valios žmonės aukoja geranoriškai ir dosniai!
Socialinių paslaugų centras akcijoje „Maisto bankas“ dalyvavo penktą kartą. Šiemet, kaip ir pernai, parama buvo renkama trijuose prekybos centruose: dviejose parduotuvėse „Maxima“ Prienų mieste ir „Iki Cento“ parduotuvėje Jiezne. Akcijoje aukojo 770 žmonių, joje talkino 60 savanorių. Tarp jų – socialinių paslaugų centro darbuotojai, „Ąžuolo“ progimnazijos, Jiezno gimnazijos, Stakliškių vidurinės mokyklos ir „Žiburio“ gimnazijos mokiniai.
– Lyginant su praėjusių metų rudenine akcija, vykusia spalio mėnesį, maisto produktų surinkta šiek tiek mažiau, tačiau pastebėjome, kad žmonės aukoja brangesnius ir kokybiškesnius maisto produktus, nevengia aukoti tokių produktų, kaip vaisių konservai, sausi pusryčiai, šokoladas. Nors surinktas mažesnis kiekis produktų, tačiau, pavyzdžiui, miltų ir ryžių paaukota gerokai daugiau negu pernai. Daugiausia suaukota makaronų, įvairių kruopų, sultinio ir užpilamų sriubų, aliejaus, ryžių bei cukraus, – pasakojo Socialinių paslaugų centro socialinio darbo organizatorė Inga Barkauskienė.
Buvo pirkėjų, kurie „Maisto banko“ prekių surinkimo punkte paliko po pilną krepšelį maisto produktų. Teko būti liudininke, kaip vienas geradaris Prienuose esančioje „Maxima“ parduotuvėje paaukojo pilną vežimėlį prekių už daugiau nei 150 Lt. Beje, tas pats verslininkas, remiantis daugumą renginių, kasmet „Maisto banko“ akcijų metu aukoja produktų už panašią ir didesnę sumą. „Jeigu Dievas davė, kodėl nepasidalinti tuo su kitais“, – sakė jis.
Pasak SPC socialinio darbo organizatorės I. Barkauskienės, daugelis aukojančiųjų teigė besidžiaugiantys, kad šiuo nelengvu metu gali pasidalinti su tais, kurie iš tiesų gyvena nepritekliuje. Nemažai buvo žmonių, kurie dėkojo savanoriams už kilnų darbą vardan tų, kuriems reikia pagalbos. Tačiau, kaip ir kiekvienais metais, savanoriams teko išklausyti ir nepatenkintų, suirzusių pirkėjų pabambėjimus, kad šiuo metu visus pinigus išleidžiantys sąskaitoms už šildymą apmokėti ar patys darbo ir pajamų neturintys ir pan. Vienas kitas pirkėjas nepraleido progos padiskutuoti apie netinkamai išrinktą valdžią, vis blogėjančią ekonominę šalies padėtį, perspektyvas Lietuvai įsivesti eurą.
I. Barkauskienės teigimu, surinkta parama Socialinių paslaugų centre maisto paketais bus dalinama daugiavaikėms, mažas pajamas gaunančioms šeimoms, nepasiturintiems pagyvenusiems žmonėms, senoliams.
– Atrenkant paramos gavėjus, atsižvelgiama ne tik į finansinę asmens ar šeimos padėtį, bet ir į gyvenimo ir buities sąlygas, gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, parama neskiriama asmenims ar šeimoms, kurie gaunamą paramą naudoja ne šeimos interesams, pasižymi amoraliu elgesiu, nuolat girtauja ir pan. Dalis paramos bus skirta Socialinių paslaugų dienos centrą lankančių vaikų, neįgaliųjų, socialiai remtinų asmenų maitinimui, – sakė SPC atstovė.
Prienų bendruomenės vaikų dienos užimtumo centro savanoriai šį pavasarį, kaip ir praėjusių metų rudens „Maisto banko“ akcijos metu, rinko produktus Vaikų dienos centro vaikams ir jų šeimoms „Iki Cento“ parduotuvėje Prienuose. Prienų bendruomenės Vaikų dienos užimtumo centro projekto vadovė Vilma Bražukaitienė, kuri yra ir akcijos koordinatorė, dėkojo savanoriams ir aukojusiems žmonėms už jų supratimą, pagalbą ir gerumą, ir džiaugėsi, kad akcijos metu paaukoti produktai bus skirti Vaikų dienos užimtumo centrą lankantiems vaikams bei jų šeimoms. Nors aukojusiųjų buvo mažiau nei rudens akcijos (prieš šv. Kalėdas) metu, šįkart 261 gyventojas paaukojo beveik 600 įvairių produktų.
– Tai didelė pagalba vaikams ir jų šeimoms, – teigė akcijos koordinatorė V. Bražukaitienė.
Prienų bendruomenės pirmininkė ir Prienų bendruomenės savanorių centro projekto vadovė Auksė Grižaitė neslėpė džiugesio, kad kaskart prie „Maisto banko“ akcijos prisijungti pareiškia norą vis daugiau savanorių.
– Šį pavasarį jų dar padaugėjo. Per dvi dienas dirbo 42 savanoriai, tačiau vis tiek negalėjome priimti visų norėjusiųjų dalyvauti akcijoje. Šiais metais pirmą kartą prisijungė sveikuoliai ir Prienų bendruomenės projekto, kuriame dalyvauja į darbo rinką integruojami suaugusieji, dalyviai. Džiaugiamės, kad jau daug metų savanorius suburia mokytoja Dalia Baranauskienė, kiekvienoje akcijoje dalyvauja savanorių iš „Žiburio“ gimnazijos, „Revuonos“ vidurinės mokyklos. Šiais metais mums talkino keletas naujokų vaikinų, kurie pažadėjo ir toliau dalyvauti kilnumo akcijoje, – mintimis dalijosi A. Grižaitė.
Nors „Maisto banko“ akcija – rimtas, atsakingas ir jautrus darbas, jo metu reikia mokėti ir šypsotis, dalinti gerą nuotaiką. Antai, skrajutes dalindamos „Žiburio“ gimnazistės net ketureilį sukūrė: „Mūsų maistas – pats geriausias / Mes jo surenkam daugiausia. / Maisto bankas – mūsų draugas. / Dienos centras – mūsų šauksmas!“ Jeigu ir ne visi žodžiai jame yra tiesa, tai paskutinieji parodo, ką jauniesiems savanoriams reiškia darbas savanorių centre bei vaikų dienos užimtumo centre.
Roma Sinkevičiūtė
