Spektaklis, pritaikytas žmonėms su regėjimo negalia

DSC_0020

Nacionaliniame Kauno dramos teatre 2017 m. kovo 23 d. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos iniciatyva buvo rodomas spektaklis, pritaikytas ir žmonėms, turintiems regos negalią. Tai jauno režisieriaus Vido Bareikio pastatyta Viljamo Šekspyro pjesė „Hamletas“. Į spektaklį susirinko aklųjų bendruomenės iš visos Lietuvos, tarp jų ir grupelė narių iš Prienų. Juos lydėjo LASS Prienų filialo pirmininkė Irena Karsokaitė.

Ar dažnai, sutikę gatvėje neregį, susimąstome, kaip jis jaučiasi? Kur jis eina, vedamas ne saulės šviesos, o artimo rankos arba kelią „pasišviesdamas“ lazdele? Atsakymais nekankinkite savęs. Juolab neieškokite giliai kaltės jausmo, nes jos nereikia jausti. Šie žmonės, kaip ir visi mes, nori ne užuojautos, o paprasto, žmogiško supratimo. Ir džiugu, kad jauni, talentingi kūrėjai savo kūrybinę potenciją išnaudoja būtent žmonių su negalia integracijai į visuomenę, atverdami profesionalių meno ir kultūros įstaigų duris.

„Vaidinimas – geriausi spąstai bus, kur jūsų sąžinė įklius!“ – kertinė naujojo spektaklio frazė. Šis spektaklis – V. Bareikio pamėgto „teatro teatre“ principo tąsa. Teatras veikia kaip veidrodis, versdamas įsižiūrėti, jis atskleidžia tai, kas dažnai lieka šešėlyje – paties aktoriaus misiją, jo asmenybės dualumą, būtį ir buvimą teatre ir už jo ribų. Šiame pastatyme legendinė tragedija neapsieina be geros porcijos juoko pro ašaras, nes tik su humoru žiūrint į savo likimą (Fortūną), įmanoma pamatyti tikrą Hamleto būties tragiškumą bei universalumą. Hamletas klausia – kodėl mes pasiduodame aplinkai? Ar mūsų gyvenimai gali tapti mažiau primityvūs? Kas yra pareiga? Kodėl retas peržengiame savo ribotumą? – tai tik keli klausimai, į kuriuos V. Bareikis ir NKDT aktoriai įnirtingai ieško atsakymų.

Spektaklis truko net tris su puse valandos, o regos negalią turintys žiūrovai atvyko dar valanda anksčiau, kad galėtų susipažinti su scenografija, pagrindinių veikėjų balsais, paliesti aktorių aprangos detales, išsidalyti ausines ir imtuvus.

Spektaklis buvo komentuojamas per ausines, komentarą parengė ir komentavo VU Kauno fakulteto Audiovizualinio vertimo programos IV kurso studentė Kristina Meilūnaitė. Komentarai buvo įterpiami natūraliose pauzėse tarp dialogų. Juose apibūdinama aktorių elgesys ir kūno kalba, scenografijos pasikeitimai, kostiumai, spektaklio vaizdinė instaliacija ir kiti vizualiniai aspektai. Be tokių paaiškinimų salėje sėdintiems tikrai būtų buvę sunku suprasti tokį režisieriaus sumanymą. Po spektaklio regintys ir neregiai žiūrovai išsiskirstė patenkinti nauja patirtimi, puikiai praleistu vakaru.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos respublikinio centro iniciatyva pirmasis spektaklis žiūrovams su regėjimo negalia parodytas dar 2012 m. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT). Per keletą metų parodyti šeši spektakliai: penki LNDT ir vienas Lietuvos rusų dramos teatre. Septintasis rodytas Nacionaliniame Kauno dramos teatre 2015 m.  

Kokias galimybes garsinis vaizdavimas suteikia neregiams? Garsinis vaizdavimas padeda geriau suprasti teatro spektaklius, kino filmus, televizijos laidas, dailės parodas ir sportines varžybas. Garsinis vaizdavimas transliuojamas bevieliu siųstuvu į bevieles ausines, kurias dėvi nematantys žiūrovai. Tokia praktika Lietuvoje dar palyginti naujovė, tačiau pasaulyje taikoma jau kone šešis dešimtmečius.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close