Artėja gražiausios metų šventės – praleiskime jas saugiai

Artėjant žiemos šventėms, pradedame gyventi greitesniu tempu. Visi skubame į prekybos centrus ieškoti dovanų artimiesiems, o per skubėjimą, ypač slidžiais šaligatviais, kyla traumų tikimybė. Pargriuvus dažniausiai patempiami raiščiai, patiriami kaulų lūžiai, galvos traumos, įvairūs sumušimai.
Pagrindiniai kaulų ir minkštųjų audinių sužalojimų pirmosios pagalbos elementai yra ramybė, imobilizacija (ramybės sudarymas, neleidžiant judėti sužalotai kūno daliai), šaltis, galūnės pakėlimas.
Kaip išvengti traumų žiemą?
Neskubėkite eidami slidžiu keliu. Iš namų išeikite anksčiau, kad laiku pasiektumėte kelionės tikslą.
Pasirinkite tinkamą avalynę su neslidžiu padu.
Atidžiai stebėkite kelią po kojomis. Netgi gerai nuvalytas ir pabarstytas grindinys gali būti pavojingas dėl nuolat kintančių oro sąlygų.
Eikite mažesniais žingsniais.
Koją statykite visa pėda. Eikite lengvai palinkę į priekį – tai padės apsaugoti galvą paslydus.
Esant slidžiai kelio dangai neneškite sunkių nešulių, nes kūnui sunkiau balansuoti. Laisvos rankos padeda išlaikyti pusiausvyrą, todėl rekomenduojama naudoti kuprinę.
Saulėtą dieną užsidėkite saulės akinius. Jie padeda geriau matyti slidžius paviršius ir išvengti grėsmės.
Įėję į pastatą nusikratykite sniegą nuo drabužių ir batų bei nepamirškite, kad grindys gali būti šlapios, todėl eikite atsargiai.
Visada būkite pasiruošę galimam kritimui.
Ką daryti patyrus traumą ir kaip padėti kitam?
Šaldykite kompresu
Įtarus kaulų ir minkštųjų audinių sužalojimą, suteikite nukentėjusiam žmogui patogią padėtį, imobilizuokite galūnę ir šaldykite šaltu kompresu. Imobilizuodami stenkitės nejudinti sužalotos vietos. Sužalota galūnė imobilizuojama tokioje padėtyje, kokioje buvo rasta, įtveriami abipus lūžio esantys sąnariai. Sužeista vieta šaldoma siekiant sumažinti patinimą, skausmą. Nedėkite ledo maišelio tiesiai ant odos ar žaizdos, bet įvyniokite į rankšluostį ar kitą audinį, kad nenušaltų oda. Nelaikykite ledo maišelio ilgiau kaip 20 minučių.
Nesukelkite skausmo
Jei galima, pakelkite sužalotą kūno dalį aukščiau širdies lygio – taip sumažinsite kraujo pritekėjimą į pažeistą vietą.
Nekelkite lūžusios galūnės, jei keliant nukentėjusiajam skauda.
Venkite judesių ar bet kokio aktyvumo, kuris sukeltų skausmą.
Padėkite nukentėjusiam žmogui surasti patogią kūno padėtį.
Stebėkite sąmonę, kvėpavimą.
Jei įtariate, kad gali būti sužalota galva, kaklas ar nugara, nejudinkite nukentėjusiojo.
Galvos traumos metu dažnai sužalojamos galvos smegenys.
Lūžus kaukolės kaulams, yra smegenų pažeidimo pavojus, gali prasidėti kraujavimas į kaukolės ertmę.
Žmogus gali prarasti sąmonę, būti vangus ar mieguistas – tai požymiai, kad jis patyrė sunkią galvos traumą.
Kvieskite medikus bendruoju pagalbos telefonu 112 arba greitosios pagalbos telefonu 03
Nepalikite nukentėjusiojo be priežiūros, kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Dažniausiai tik medikai gali atskirti lūžimą, išnirimą, panirimą, patempimą ar sunkią galvos traumą. Teikiant pirmąją pagalbą nebūtina atskirti šių sužalojimų. Pagrindinis tikslas – apsaugoti nuo tolesnio sužalojimo ir kreiptis į medikus.
Taip pat neatsiejama šventinio laikotarpio dalis – šviesuliais dangų raižantys fejerverkai, dėl kurių neatsargaus naudojimo galime nukentėti. Pagal statistiką daugiausiai nukenčia būtent vaikai, dažniausiai tada, kai jie neprižiūrimi. Nepamirškite, kad fejerverkai – ne žaisliukai ir niekada neturi patekti į vaikų rankas, nepaisant to, kokie saugūs jie atrodytų. Vaikų rankose net bengalinės ugnelės gali būti pavojingos.
Švenčių neaptemdykime nelaimėmis, būkime atidūs ir prisiminkime, kokius fejerverkus saugu pirkti bei kaip su jais reikia elgtis.
o Piroctehnikos gaminius pirkite tik iš legaliai, atvirai prekiaujančių ir prireikus galinčių parodyti leidimus pardavėjų.
o Išsirinkę fejerverkus įsitikinkite, kad nurodyta naudojimo instrukcija, galiojimo laikas, gamintojo ir tiekėjo pavadinimas bei adresas.
o Visada laikykitės ant gaminio esančios eksploatacijos instrukcijos.
o Laikykite fejerverkus toliau nuo vaikų.
o Fejerverkų žiūrovai juos stebėti turi per saugų atstumą, nurodytą ant pakuotės.
o Fejerverką rekomenduojama uždegti bengaline ugnele ar kitu ugnies šaltiniu, kuris leistų šią procedūrą atlikti nesiartinant prie fejerverko.
o Saugoti fejerverkus reikia sausoje, bet vėsioje patalpoje, nes per didelė drėgmė gali pakenkti, o karštis – tapti gaisro priežastimi.
o Naudoti reikėtų tik atvirose vietose – būtinai lauke, ne mažiau kaip 100 metrų atstumu nuo pastatų, kitų lengvai užsidegančių medžiagų.
o Niekada nedekite fejerverko pasilenkę virš jo, nes fejerverkui netikėtai užsidegus, veido ir rankų nudegimai neišvengiami.
o Dagtį dekite per ištiestos rankos atstumą.
o Naudokitės žibintuvėliu ieškodami fejerverko dagties. Jei jos nerandate, jokiu būdu nenaudokite fejerverko.
o Nelaikykite degančio fejerverko rankose ir jokiu būdu nemeskite jo į žmones. Nemažai traumų patiria laikantieji fejerverkus rankose arba tada, kai degantis fejerverkas paleidžiamas į žmones.
o Leisdami fejerverkus būtinai šalia turėkite vandens ir būkite pasirengę užgesinti netikėtą ugnies šaltinį.
o Niekada nedėkite fejerverko į stiklinį ar metalinį indą. Jei toks indas sprogs, pasklidusios skeveldros gali sužeisti ne vieną netoliese esantį žmogų.
o Baigę leisti fejerverkus, sutvarkykite leidimo vietą. Nepalikite šiukšlių. Likučiai gali būti pavojingi mažiems vaikams ir gyvūnams.
o Grįžę namo būtinai nusiplaukite rankas.
Nesilaikant fejerverkų saugumo reikalavimų, patiriami įvairūs kūno sužalojimai, kurie ypač sunkūs būna veido srityje. Įvykus sprogimui, žmogui gali susilpnėti klausa, ausyse atsirasti zvimbimas, spengimas. Pažeidus akis, gali atsirasti akies įbrėžimai, nudegimai, patekti svetimkūnis, o esant rimtesniems sužalojimams, galima netekti ir regėjimo. Kraštutiniais atvejais fejerverkai gali nutraukti kūno dalis: plaštakas, rankas, kojas, pėdas.
Pirmoji pagalba patyrus nudegimą:
o Nudegusią vietą reikia šaldyti po tekančiu vandeniu mažiausiai 10 minučių. Jei nukentėjusysis nebejaučia skausmo šaldyti nebereikia.
o Būtina nuimti įvairius papuošalus nuo kūno, kurie gali spausti nudegusią vietą patinus audiniams.
o Draudžiama nuimti prie odos pridegusius drabužius.
o Jeigu reikia, kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Pirotechnikos gaminius draudžiama naudoti prie:
ligoninių,
mokymo įstaigų,
vaikų darželių,
bažnyčių.
Jų negalima sprogdinti nuo 22 iki 8 valandos, išskyrus švenčių dienas.
NEARDYKITE IR NEMĖGINKITE UŽDEGTI PANAUDOTO FEJERVERKO. JŲ PERDARYMAS – GARANTUOTI NEMALONUMAI!
Jeigu patyrėte traumą arba matote, kad pagalbos reikia kažkam kitam – nepanikuokite. Mokate suteikti pirmąją pagalbą ir nebijote to daryti – būtinai padėkite. Jeigu nepasitikite savimi ar nežinote, kaip teisingai padėti nukentėjusiajam, kvieskite greitąją pagalbą.
SVARBU. Civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo nustatytos tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo keturiolikos iki dvidešimt aštuonių eurų su civilinių pirotechnikos priemonių konfiskavimu ar be konfiskavimo.