Naujiems ARATC projektams uždegta žalia šviesa

MBT 2015 - Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre jau veikia ir mechaninio rūšiavimo, ir biologinio apdorojimo įrenginiai.
Planuojama daugiau kaip 6 milijonai eurų investicijų
Per ateinančius kelerius metus, iki 2020-ųjų, Alytaus regione turėtų atsirasti naudotų daiktų keitimosi ir paruošimo pakartotinai naudoti centras, miestuose prie daugiabučių namų įrengtos pusiau požeminės ir požeminės konteinerinės aikštelės, individualių namų gyventojai aprūpinti maisto atliekų konteineriais, išplėstas ir atnaujintas didelių atliekų surinkimo aikštelių tinklas.
Tokiems Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) investiciniams projektams pritarė Alytaus regiono plėtros taryba. „Šis pritarimas mums buvo būtinas, norint pradėti vykdyti pirkimus, kad paskelbus naujo finansinio laikotarpio projektų aprašus būtume pasiruošę teikti paraiškas“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.
Bendra investicijų suma į atliekų tvarkymo infrastruktūrą regione preliminariai turėtų siekti daugiau kaip 6 mln. eurų. Vidutinė investicijų suma, tenkanti vienam regiono gyventojui, įvertinus ir anksčiau padarytas investicijas į rūšiavimo sistemą, – beveik 44 eurai.
Gyventojams – maisto atliekų konteineriai
Nauji projektai ir investicijos yra būtinos, užtikrinant Europos Sąjungos reikalavimus pagal žiedinės ekonomikos principus. Vienas iš Europos Komisijos keliamų reikalavimų – nuo 2018 metų atskirai surinkti visas susidarančias maisto atliekas. Kol kas toks įpareigojimas taikomas tiktai viešojo maitinimo įmonėms, gyventojai atskirai surinkti maisto atliekų neturi galimybės ir didelė dalis šių atliekų patenka į sąvartynus.
Alytaus regionas pagal susidarančių maisto atliekų kiekį yra trečias Lietuvoje po Vilniaus ir Klaipėdos regionų. Tam daugiausia įtakos turi tai, kad mūsų regione yra du kurortai – Birštonas ir Druskininkai – su didele turizmo infrastruktūra.
Alytaus regione pradėjus eksploatuoti biologinio apdorojimo įrenginius, atskirai surinktos maisto atliekos galėtų būti sėkmingai panaudojamos biodujų gamybai.
Tad vienas iš ARATC planuojamų projektų 2014–2020 metų finansiniam laikotarpiui – maisto atliekų konteinerių įsigijimas. Įgyvendinant projektą būtų nupirkta ir regiono gyventojams išdalinta daugiau kaip 9 tūkstančiai konteinerių maisto atliekoms. Daugiausia jų būtų išdalinta Alytaus miesto, Prienų rajono ir Lazdijų rajono gyventojams – kiekvienai savivaldybei skiriamų konteinerių kiekis apskaičiuotas pagal individualių namų skaičių miestuose.
Naujos aikštelės ir naudotų daiktų keitimosi centras
Dar viena ARATC sumanyta naujovė – naudotų daiktų keitimosi ir paruošimo juos naudoti pakartotinai aikštelės įrengimas. ARATC specialistai pastebi, kad šiuo metu į regione veikiančias didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles atvežama vis daugiau daiktų, kurie dar yra tinkami naudojimui.
Norėdami atnaujinti buitį, nemažai žmonių senus daiktus tiesiog išmeta, nors jie dar galėtų būti puikiausiai naudojami. Tad įrengus atskirą aikštelę tokiems daiktams, juos galėtų pasiimti tie, kas tais daiktais naudotųsi toliau.
Naudotų daiktų aikštelę planuojama įrengti prie regioninio Takniškių sąvartyno esančiame Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre.
Gavus ES fondų finansavimą, regione numatoma išplėsti didelių gabaritų atliekų surinkimo tinklą, įrengiant tokias aikšteles Seirijuose (Lazdijų rajonas) ir Varėnos rajono Kaniavos seniūnijos Jasauskų gyvenvietėje. Taip pat planuojama atnaujinti ir praplėsti Druskininkų didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.
Prie daugiabučių – uždaros konteinerių aikštelės
Per artimiausius keletą metų visuose regiono miestuose prie daugiabučių namų numatoma įrengti konteinerines aikšteles. Jomis galėtų naudotis tik aiškiai nustatytas daugiabučių namų gyventojų skaičius. Patekti į konkrečią aikštelę ir mesti atliekas į joje esančius konteinerius galėtų tik specialią įėjimo kortelę turintys gyventojai.
Tai užtikrintų ir didesnę tvarką prie atliekų konteinerių daugiabučių kiemuose, ir atsakingesnį rūšiavimą. Prie uždarose aikštelėse esančių konteinerių nepatektų pašaliniai asmenys, būtų išvengta neleistinų atliekų vertimo prie bendrojo naudojimo konteinerių.
Pagal pirminį planą, konteinerinės aikštelės būtų trijų tipų: požeminės, pusiau požeminės ir antžeminės. Iš viso regione planuojama įrengti 449 konteinerines aikšteles.
Daugiausia tokių aikštelių planuojama įrengti Alytaus mieste. Čia turėtų atsirasti 212 aikštelių: 140 pusiau požeminių ir 70 antžeminių. Kituose regiono miestuose taip pat numatyta įrenginėti pusiau požemines ir antžemines aikšteles, tik Birštone planuojama įrengti 20 požeminių aikštelių.
„Alytaus regiono plėtros taryba, pritarusi siūlomiems projektams, suteikė mums galimybę ruoštis ir pasiruošti naujam finansiniam laikotarpiui, taip pat atvėrė kelią atliekų tvarkymo sistemos plėtrai, be kurios būtų neįmanomas keliamų reikalavimų vykdymas“, – įsitikinęs ARATC vadovas A. Reipas.